Dobre praktyki ESG realizowane przez Wawel SA wyróżnione w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Cztery inicjatywy Wawel i Fundacji „Wawel z Rodziną” zostały opublikowane w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2023. Dobre praktyki”, którego premiera odbyła się 16 kwietnia, podczas tegorocznej edycji konferencji „Targi Idei ESG”. W tym roku docenione zostały praktyki firmy w zakresie ochrony środowiska oraz zaangażowania społecznego i rozwoju społeczności lokalnej.

Odpowiedzialność społeczna i ekologiczna to ważne elementy naszej strategii, którym poświęcamy szczególną uwagę nie tylko w ramach naszych produktów, ale również w codziennym zarządzaniu firmą. Pragniemy być przykładem, jak łączyć rozwój biznesu z dbałością o środowisko i społeczeństwo. W ramach naszej strategii, nieustannie inwestujemy w rozwiązania przyjazne środowisku. Nie zapominamy również o naszym społecznym zobowiązaniu. Cieszymy się, że nasze działania zostały ponownie docenione w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu, będącym renomowanym źródłem informacji o najlepszych praktykach ESG w Polsce – mówi Agnieszka Rybicka, Młodszy Menedżer ds. Komunikacji w Wawel S.A.

Efektywne działania ekologiczne

W tegorocznym raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu w kategorii „Środowisko” wyróżnione zostały dwie praktyki krakowskiego producenta słodyczy. Pierwsza z nich dotyczy finalizacji rozpoczętej w 2020 r. wymiany oświetlenia na LED-owe. To działanie pozwoliło na roczne oszczędności energii w wysokości 261 MWh. Całkowity roczny potencjał oszczędności energii z tytułu zrealizowanych etapów wymiany źródeł światła na LED wynosi obecnie 521 MWh. Ten krok nie tylko przyczynił się do znacznego zmniejszenia zużycia energii, ale także wspiera długoterminowe cele ekologiczne firmy.

Kolejna inwestycja, która została doceniona w raporcie to budowa podczyszczalni ścieków wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie zakładu produkcyjnego w Dobczycach, na którą Wawel zdecydował się z myślą o stałym rozwoju i wprowadzaniu nowych produktów. To działanie pozwoliło na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w ściekach technologicznych, co stanowi kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju firmy.

Moc pomagania

W kategorii „Zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej” uznanie Forum Odpowiedzialnego Biznesu po raz kolejny zyskały wspólne inicjatywy firmy Wawel oraz Fundacji „Wawel z Rodziną” prowadzone na rzecz obywateli Ukrainy dotkniętych przez wojnę.

W celu wsparcia obywateli Ukrainy, którym zabrakło podstawowych środków do życia, Wawel nawiązał współpracę z lokalnymi władzami i Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Na tereny dotknięte wojną przekazano w 2022: 24 300 sztuk czekolad, a w 2023 roku: 28 350 sztuk czekolad. Ponadto, firma udzieliła wsparcia finansowego i rzeczowego wybranym instytucjom koordynującym działania na rzecz obywateli Ukrainy, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Nie zapomniano także o kulturalnych i familijnych wydarzeniach, które firma aktywnie wspierała, organizując je dla ukraińskich rodzin przebywających w Polsce. W szczególnym geście solidarności z Ukrainą, firma przygotowała również gorzką czekoladę 70% cocoa z linii Premium w specjalnie zaprojektowanym opakowaniu, nawiązującym do ukraińskiej flagi.

W tegorocznym raporcie w tej kategorii doceniono także cykliczne wspieranie przez Wawel i Fundację „Wawel z Rodziną” akcji charytatywnej „Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących” organizowanej w Krakowie. W ramach świątecznej pomocy w samym 2023 roku do potrzebujących trafiła ponad tona słodyczy. Od 2011 roku na potrzeby tej inicjatywy firma Wawel przekazała już ponad 21 000 kg słodyczy, które znalazły się w zestawach wręczanych potrzebującym. W przygotowanie paczek świątecznych, w ramach wolontariatu, angażują się też pracownicy spółki wraz z całymi rodzinami.


Raport FOB

Raport “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to najważniejsza cykliczna publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu, wydawana od 2002 roku. Raport jest przeglądem aktywności firm, które zgłosiły swoje działania w obszarze zrównoważonego rozwoju. Podsumowuje najważniejsze kwestie związane z ESG w danym roku w Polsce.