Wawel podsumowuje 2023 rok w obszarze zrównoważonego rozwoju (ESG)

Działania charytatywne Wawel SA i Fundacji „Wawel z Rodziną”, nowe receptury przygotowane zgodnie z ideą projektu „Dobre Składniki”, rozszerzenie asortymentu produktowego, a także inwestycje proekologiczne – to tylko kilka z wielu obszarów odpowiedzialności społecznej, które Wawel SA rozwinął w 2023 roku i podsumował w swoim Raporcie Niefinansowym – oświadczeniu na temat informacji niefinansowych za 2023 rok.

Zaangażowanie społeczne

Firma Wawel i Fundacja „Wawel z Rodziną” od wielu lat organizują i angażują się w akcje społeczne, zwłaszcza te prowadzone z myślą o wsparciu rodzin, a także wspierające rozwój i edukację dzieci oraz młodzieży. W 2023 roku łączna wartość rynkowa przekazanych darowizn rzeczowych i finansowych wyniosła 437 842 zł.

Co więcej, w bardzo istotnym obszarze społeczności Wawel, w trosce o pracowników, Wawel kontynuował rozwiązania, które mają na celu poprawę jakości pracy i życia. Przykładem jest dalsza inwestycja w opiekę medyczną dla pracowników – każdy pracownik może liczyć na wysoki poziom usług medycznych w zakresie medycyny pracy oraz bezpłatny dostęp do wielu specjalistów i badań laboratoryjnych.  Kontynuujemy również benefit “Świeża kanapka każdego dnia”, w ramach której firma za symboliczną kwotę zapewnia codzienne śniadanie.

W obliczu trwającej wojny i kryzysu humanitarnego w Ukrainie, spółka oraz fundacja kontynuują wsparcie osób, które pozostały na terenie kraju objętego wojną, a także tych, którym udało się stamtąd uciec. Dostrzegając ogrom potrzeb, Wawel oraz Fundacja „Wawel z Rodziną” udzieliły wsparcia zarówno produktowego, jak i finansowego dla potrzebujących, m. in. przez przekazanie ponad 24 000 tabliczek czekolady w 2022 roku oraz 28 000 tysięcy tabliczek w 2023 roku.

Nowe receptury, także dla wegan

W 2023 roku marka Wawel wprowadziła 48 nowych receptur produktów. Wszystkie powstały zgodnie z ideą „Dobrych Składników”, która zakłada tworzenie słodyczy najwyższej jakości, bez zbędnych dodatków. 

Do najważniejszych nowości produktowych należała linia Żelki Travelki smaki: Azji, Afryki, Ameryki oraz wegańskie z międzynarodowym certyfikatem V-Label. Certyfikat ten otrzymała również nowa tabliczka Vege Now 90 g, w pełni wegańska tabliczka stworzona na bazie pasty z orzecha laskowego.  Jest to znak, który przyznaje się wyłącznie towarom i usługom wegańskim i wegetariańskim, pozwalający w łatwy sposób zidentyfikować konsumentom wybór produktów roślinnych.  

Odpowiedzialność za środowisko

Ponadto Wawel zaraportował postęp w swoich długofalowych inicjatywach na rzecz środowiska. W latach 2020-2023 w Zakładzie Produkcyjnym nr 1 realizowany był projekt wymiany źródeł światła na LED. Roczne oszczędności energii finalnej z trzeciego, ostatniego etapu inwestycji zrealizowanego w 2023 roku wyniosły 968 MWh, natomiast roczny potencjał oszczędności energii finalnej przy uwzględnieniu wszystkich zrealizowanych etapów w tym zakładzie wynosi 1 489 MWh. 

W związku ze stałym rozwojem spółki, w latach 2021-2022 roku trwała budowa podczyszczalni ścieków wraz z infrastrukturą towarzyszącą. 2023 rok był pierwszym pełnym rokiem jej użytkowania. Inwestycja ta pozwoliła na zmniejszenie ilości ładunków zanieczyszczeń w ściekach technologicznych, które powstają w trakcie produkcji. Wymiernym efektem tej inwestycji jest m.in. eliminacja wywozu ścieków po myciu i wsparcie stabilnej pracy oczyszczalni miejskiej w Dobczycach. Stosowane przez Wawel rozwiązania dotyczące ścieków spełniają wszelkie wymogi środowiskowe.